Geri dön

EXCEL MUCİZELERİ - KOŞULLU BİÇİMLENDİRME

Excel’de çok sık kullanılan bir özellik de Koşullu Biçimlendirmedir. Bu özellik; belirli hücre aralıklarını belirli koşullara göre, genellikle o koşula uyan hücrelerin ark plânlarını renklendirme ile vurgulayarak belirginleştirmek için kullanılır. Giriş menüsünde Stiller grubu içerisindedir.

Kullanabileceğimiz bazı hazır koşullar sunulmuştur. Hazır koşullar bize yeterli olmadığında ise, formüllerle kendi kurallarımızı oluşturup o kurallara uyan hücrelerde biçimlendirme işlemini sağlayabilirsiniz. Tabii bunun için önce formüllere hâkim olmanız gerekir.

Bize hazır verilen kuralları, Koşullu Biçimlendirmeyi seçtiğimizde aşağıdaki gibi görebiliyoruz. Sayısal, metinsel ve tarihsel verilere göre biçimlendirmeleri kolaylıkla yapabiliriz.

Eğer bize verilen kurallar yeterli gelmez ise, o zaman Yeni Kural seçeneğinden “Biçimlendirilecek hücreleri belirlemek için formül kullan”ı seçip ilgili alana formülü yazarak istediğimiz koşul sağlanan hücreleri vurgulayabiliyoruz.

İstersek bir alanda birden fazla Koşullu Biçimlendirme de oluşturabiliyoruz. Bu biçimlendirmelerin hangi koşullara göre yapıldığını görmek veya değiştirmek adına Kuralları Yönet kısmını kullanabiliriz.

Sayfada bir alandaki veya sayfanın tamamındaki oluşturulan kuralları temizlemek için Kuralları Temizle seçeneğini kullanabiliriz.

Koşullu Biçimlendirme ile ilgili, Veri Çubukları, Renk Ölçekleri ve Simge Kümeleri kurallarına göre hazırlanmış örnekleri aşağıda görebilirsiniz. Biçimlendirme kurallarını kullanarak tablolarınıza renk katabilir ve görsel analizleri elde edebilirsiniz.

Üstelik koşullara göre renklendirme işlemlerini makro gibi üst düzel bilgiye sahip olmadan da, yerleşik olan bu özellikle kolayca sağlayabiliyorsunuz.

Veri Çubukları, Renk Ölçekleri ve Simge Kümeleri ile ilgili hazırlanmış birkaç örneği aşağıda görebilirsiniz.

 

 

PAYLAŞ : Email Facebook Google Twitter