Geri dön

EXCEL’DE KULLANILAN TUŞLARIN GÖREVLERİ

 

F2

Seçilen hücreyi düzenler. F2’ye basıldığında Excel, hücre sonunda beliren bir imleçle hücre düzenleme moduna geçecektir. Hızlı değişiklikler yapmak için bir el kısa yoludur.

F4

Son düzenlemeyi tekrar eder. F4’e basmak yapmış olduğunuz son düzenlemeyi veya komutu tekrar edecektir. Birşeyi tekrar yapıştırmak istiyorsanız veya bir formülü tekrar yazdırmak istiyorsanız, bu Excel kısayol kombinasyonu size zaman kazandıracaktır.

CTRL + ALT + F9

Tüm çalışma sayfalarını hesaplar. Bu Excel kısayol kombinasyonunun kullanımı açık çalışma kitapları olan çalışma sayfalarını hesaplar.

F11

Yeni grafik oluşturur F11’i kullanarak, Excel araç çubuğunda gezinerek vakit kaybetmeden grafik oluşturabilirsiniz. Grafik oluşturmak istenilen verileri seçip F11’e bastığınızda, seçilen verilerden oluşturulmuş bir varsayılan grafik ekranda otomatik olarak görünecektir.

ALT

Kısayolları gösterir. ALT tuşuna bastığınızda, araç çubuğunda bulunan komutlar üzerinde küçük harfler belirir. Bu harfler ilgili komutun kısa yolunu ifade etmektedir. Bu sayede sadece klavyenizi kullanarak komutlar arası gezinmenize yardımcı KeyTips’leri öğrenmiş olursunuz.

ALT + =

Otomatik olarak SUM() seçer. Bir veri bloğuna sahip iseniz ve tüm satır ile sütunları eklemek istiyorsanız, bu komutu kullandığınızda tüm verileri otomatik toplam haline getirecek ve tüm denklemleri bir seferde yerleştirecektir. Toplama verileri için sağda boş bir sütun ve altta boş bir satır koyduğunuzdan emin olun.

ALT + Enter

Aynı hücrede yeni bir satır başlatır. Bu Excel kısayol kombinasyonu, bir hücreye birden fazla bilgi koymak isteyenler için kullanışlıdır. Bu komutu kullandığınızda hücre içerisinden çıkmadan bir alt satır yaparak yeni bir satıra başlamış olursunuz.

ALT + H+ O+ I

Sütunları otomatik ölçülendirir. Bu Excel kısayol kombinasyonu bir dizilişden daha fazlasıdır diyebiliriz. Giriş sekmesine gitmek için önce ALT + H tuşlarına basın. Sonra format menüsünü seçmek için O yazın (ALT tuşuna basılı tutarak). Son olarak sütun genişliğini otomatik olarak sığdırmak için I tuşuna basın.

PG + UP

Bir sonraki çalışma sayfasına gider. Bu komut, çalışma sayfası sekmelerini sağa kaydırır.

PG + DOWN

Bir önceki çalışma sayfasına gider. Bu komut, çalışma sayfası sekmelerini sola kaydırır.

CTRL + `:

Formülleri görüntüler. Bu Excel kısayol kombinasyonunu kullanarak, bir hücrede bulunan formülleri ve değerleri görüntüleme arasında hızlı geçişler yapabilirsiniz.

CTRL + Backspace

Aktif hücreyi gösterir. CTRL + Backspace tuşlarına basmak, pencerinizi hemen etkin olan hücreye götürür.

CTRL + Shift + #

Tarih formatını gün, ay ve yıl olarak değiştirir. Bu komutu kullanarak, hızlıca varsayılan tarih formatına ulaşabilirsiniz.

CTRL + T

Köprü ekler. Öncelikle, köprünün görünmesini istediğinizi yeri seçmeniz gerekir. Sonra yukarıda yazan tuşlara bastığınızda köprü ekle kutusu görünecektir.

CTRL + Shift + $

Para birimi formatını seçilen hücrelere uygular. Bir hücrede yazan değerleri hızlı bir şekilde para birimi formatına değiştirmek istiyorsanız hücreyi seçip bu tuşlara basmanız yeterli olacaktır.

CTRL + Shift + &

Hücrelere kenarlık ekler. Menüler arasında gezinmek yerine, bu tuş kombinasyonlarını kullanarak seçmiş olduğunuz hücrelere hızlıca kenarlık ekleyebilir ve çalışmalarınızı daha düzenli hale getirebilirsiniz.

CTRL + B

Kalın. Hücre içerisinde yer alan değerleri bu tuşlara basarak kalın hale getirebilirsiniz.

CTRL + I

İtalik. Hücre içerisinde yer alan değerleri bu tuşlara basarak italik hale getirebilirsiniz.

CTRL + U

Altı çizili. Hücre içerisinde yer alan değerleri bu tuşlara basarak altı çizili hale getirebilirsiniz.

CTRL + Shift + ~

Genel stil numarası. Bu Excel kısayol kombinasyonu hücrelerinizi genel sayı numarasına göre biçimlendirir.

CTRL + Shift + ^

Bilimsel gösterim stili. Büyük sayılarla mı çalışıyorsunuz ? Hızlı bir şekilde bilimsel gösterime dönüştürmek için bu kombinasyonu kullanabilirsiniz.

CTRL + Shift + @

Zaman stili. Bu kısayol, bulunduğunuz zamanı hızlı bir şekilde hücre içerisine eklemenizi sağlar.

CTRL + Shift + !

Sayı stili. Bu kısayolu kullanmak hızlı bir şekilde hücre sayı stiline ulaşmanızı sağlar.

CTRL + F12

Dosya açar. Bu kısayolu kullanarak açmak istediğiniz bir dosyaya erişerek onu açmanızı sağlar.

CTRL + Spacebar

Tüm sütunu seçer. Farenizi kullanmak yerine, çalışmakta olduğunuz sütunu seçmek için bu kısayolu kullanabilirsiniz.

CTRL + [:

Seçimdeki formüllerle ilişkili olan tüm hücreleri seçer. Bu kısayol, çok fazla formüllere sahip çalışma sayfalarında özellikle yararlıdır. Bir formülün hangi hücrelere başvuruda bulunduğunu hızlı bir şekilde görmek istiyorsanız, bu Excel kısayol kombinasyonunu kullanın.

CTRL + ;

Aktif olan hücreye bulunduğunuz tarihi girer. Hızlı bir şekilde tarih mi girmek istiyorsunuz? O zaman bu Excel kısayol kombinasyonunu kullanın.

CTRL + :

Aktif olan hücreye bulunduğunuz zamanı girer. Hızlı bir şekilde saati mi girmek istiyorsunuz? O zaman bu Excel kısayol kombinasyonunu kullanın.

CTRL + A

Tümünü seçer. Çalışma sayfanızda yer alan herşeyi hızlıca seçmek istiyorsanız bu Excel kısayol kombinasyonu tam işinize yarayacak kısayoldur.

CTRL + Shift + J

Sabitleri listeler. Bu Excel kısayol komutu, çalışma sayfanızda yer alan özellikleri / yöntemleri / sabitleri listeler.

CTRL + D

Değerleri bir alta kopyalar. Bu komut, bir hücrenin üstünde bulunan hücrede yer alan değerleri o hücreye hızlı bir şekilde kopyalamanızı sağlar.

CTRL + F

Bul. Önemli bir veriyi nereye koyduğunuzu unuttuysanız, bulmak için bu Excel kısayol komutu tam ona göredir.

CTRL + H

Bul ve Değiştir. Bir kelimeyi yanlış yazdıysanız veya bir şeyi yeni bir şey ile değiştirmek istiyorsanız bul&değiştir komutu aradığınız kısayoldur.

CTRL + Sağ ok tuşu

Sağ yöne gider. Excel çalışma sayfanızın en sağına gitmenize yarar.

CTRL + Sol ok tuşu

Sol yöne gider. Excel çalışma sayfanızın en soluna gitmenize yarar.

CTRL + Yukarı ok tuşu

Yukarı yöne gider. Excel çalışma sayfanızın en üstüne gitmenize yarar.

CTRL + Aşağı ok tuşu

Aşağı yöne gider. Excel çalışma sayfanızın en altına gitmenize yarar.

CTRL + Enter

Çoklu hücrelerde aynı verileri girer. Aynı verileri farklı hücrelere girmeniz gerekiyorsa, bu Excel kısayol komutu onu inanılmaz hızlı bir şekilde yapmanızı sağlar.

Shift + Spacebar

Satır seçer. Bir hücrede çalışıyor ve bulunduğu satırın tamamını seçmeniz gerekiyorsa bu Excel kısayol komutu ile hızlıca seçim işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Shift + F3

Öncekini bul. Bu Excel kısayol komutu özellikle e-tablolarda kalıpları bulmak veya daha önce yapılanları görmek için oldukça kullanışlıdır.

 

PAYLAŞ : Email Facebook Google Twitter