Geri

TARHİYAT ÖNCESİ UZLAŞMA YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİKLER YAPILDI

10.04.2021
 
 
TARHİYAT ÖNCESİ UZLAŞMA YÖNETMELİĞİNDE
 
DEĞİŞİKLİKLER YAPILDI
 
 
 
 
 
 
Yönetmelik değişikliği ile 31/10/2011 tarihli ve 28101 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan Tarhiyat Öncesi Uzlaşma Yönetmeliği’nde bazı değişiklikler yapılmıştır.
 
1) Vergi Denetim Kurulu yapısında meydana gelen değişikliklere uygun bir şekilde Grup Başkanlığı ibareleri Daire Başkanlığı şeklinde değiştirilmiştir.
 
2) Yasa değişiklikleri Yönetmeliğe yansıtılarak usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezaları Tarhiyat Öncesi Uzlaşma kapsamından çıkarılmıştır.
 
3) Uzlaşmaya davette, tebliğ usullerine ilişkin değişiklikler göz önünde bulundurularak tebliğlerin Vergi Usul Kanunu'na göre yapılacağı belirtilmiştir.
 
07.4.2021 tarih ve 31447 sayılı Resmi Gazetede yapılan yönetmelik değişikliği ile 31/10/2011 tarihli ve 28101 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan Tarhiyat Öncesi Uzlaşma Yönetmeliği’nde bazı değişiklikler yapılmıştır. Yapılan değişiklikler özetle aşağıdaki gibidir:
 
▪ Vergi Denetim Kurulu yapısında meydana gelen değişikliklere uygun bir şekilde Grup Başkanlığı ibareleri Daire Başkanlığı şeklinde değiştirilmiştir.
 
▪ Usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezaları TÖU kapsamından çıkarılmıştır.
 
▪ Uzlaşmaya davette Vergi Usul Kanunundaki tebliğ usulleri uygulanır.
 

 

 

PAYLAŞ : Email Facebook Google Twitter