Geri

2020 YILINDA VERGİ DAİRESİ MESAİ SAATLERİ - ÇALIŞMA SAATLERİ

VERGİ DAİRESİ

MESAİ SAATLERİ

2020

 

Türkiye’deki vergi daireleri, mükellefi tespit eden, vergi tarh eden, tahakkuk ettiren ve tahsil eden dairelerdir. Vergi daireleri, Türkiye’de, vergisel açıdan mükelleflere hizmet sunan temel idari birimdir. Mükelleflerin, hizmet alacağı vergi dairesi, normal şartlar altında ikametgah ve iş yeri adresleri üzerinden tespit edilir.

Ancak Maliye Bakanlığı, vergi dairelerinin yetki alanı ile vergi türleri, meslek ve iş grupları itibariyle mükelleflerin bağlı olacakları vergi dairesini belirlemeye yetkilidir.

İdari olarak vergi daireleri, Gelir İdaresi Başkanlığının taşra teşkilatı olan vergi dairesi başkanlıklarına bağlıdır. Vergi dairesi başkanlığı olmayan illerde ise defterdarlığa bağlıdır. Vergi daireleri ülkemizde en kalabalık kamu kurumları arasında yer almaktadır.

Bu sebepten dolayı vergi dairelerinde işi olan vatandaşlar genel itibariyle kurumun daha az yoğun olduğu açılış saatlerikapanış saatleri zamanında gitmeyi tercih ediyorlar. Yazımızın devamında vergi dairesi çalışma saatleri, vergi dairesi mesai saatleri ve çalışma günleri hakkında detaylı bilgiler bulunmaktadır.

 

VERGİ DAİRESİ ÇALIŞMA SAATLERİ 2020

Ülkemizdeki vergi dairelerinin hepsi hafta içi sabah 08:30’da açılmakta ve 17:30’da kapanmaktadır. Vergi daireleri saat 12:30 ile 13:30 arasında da öğle tatili sebebiyle kapalıdır. Ayrıca vergi dairelerinin vezneleri saat 16:00’da kapanmaktadır.

Vergi Dairesi Sabah Saat Kaçta Açılıyor? 

Vergi Daireleri hafta içi her gün sabah saat 08:30’da açılmaktadır.

Vergi Dairesi Öğle Arası Saatleri? 

Vergi dairelerinde öğle tatili saat 12:30 ile 13:30 arasıdır. Bu süreçte vergi daireleri kapalıdır.

Vergi Dairesi Saat Kaçta Kapanıyor? 

Vergi daireleri akşam saat 17:30’da kapanmaktadır.

Vergi Dairesi Vezne Çalışma Saatleri?

Vergi dairelerinde vezneler kurumdaki diğer bölümler gibi sabah 08:30’da açılır, 12-30 ile 13-30 arasında öğle tatiline girer. Vezne kapanış saati 16:00’dır.

Vergi Dairesi Hafta Sonu Açık mı, Kapalı mı?

Vergi daireleri Cumartesi ve Pazar günleri yani hafta sonu hizmet vermemektedir. İşlemlerinizi hafta içi mesai saatleri içerisinde halletmeniz gerekmektedir.

Vergi Daireleri Bayramda Açık Mı, Çalışıyor Mu?

Vergi daireleri; Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı gibi dini bayramlarda ve ayrıca 1 Ocak, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 23 Nisan, 29 Ekim, 30 Ağustos ve 15 Temmuz gibi resmi tatil günlerinde kapalıdır.

01 Ocak Bankalar, PTT, Vergi dairesi, Noter, SGK gibi resmi kurum ve kuruluşlar açık mı? Açıksa saat kaça kadar açık? 01 Ocak Resmi Tatil  ilan edilmiştir. Bankalar, PTT, Vergi dairesi, Noter, SGK gibi resmi kurum ve kuruluşlar 01 Ocak günü tam gün kapalı olacaktır. Resmi tatil olduğundan ödemeler bir sonraki ilk iş gününde gerçekleştirilebilir. 

23 Nisan Bankalar, PTT, Vergi dairesi, Noter, SGK gibi resmi kurum ve kuruluşlar açık mı? Açıksa saat kaça kadar açık? 23 Nisan Resmi Tatil  ilan edilmiştir. Bankalar, PTT, Vergi dairesi, Noter, SGK gibi resmi kurum ve kuruluşlar 23 Nisan günü tam gün kapalı olacaktır. Resmi tatil olduğundan ödemeler bir sonraki ilk iş gününde gerçekleştirilebilir. 

01 Mayıs Bankalar, PTT, Vergi dairesi, Noter, SGK gibi resmi kurum ve kuruluşlar açık mı? Açıksa saat kaça kadar açık? 01 Mayıs Resmi Tatil  ilan edilmiştir. Bankalar, PTT, Vergi dairesi, Noter, SGK gibi resmi kurum ve kuruluşlar 01 Mayıs günü tam gün kapalı olacaktır. Resmi tatil olduğundan ödemeler bir sonraki ilk iş gününde gerçekleştirilebilir. 

19 Mayıs Bankalar, PTT, Vergi dairesi, Noter, SGK gibi resmi kurum ve kuruluşlar açık mı? Açıksa saat kaça kadar açık? 19 Mayıs Resmi Tatil  ilan edilmiştir. Bankalar, PTT, Vergi dairesi, Noter, SGK gibi resmi kurum ve kuruluşlar 19 Mayıs günü tam gün kapalı olacaktır. Resmi tatil olduğundan ödemeler bir sonraki ilk iş gününde gerçekleştirilebilir. 

15 Temmuz Bankalar, PTT, Vergi dairesi, Noter, SGK gibi resmi kurum ve kuruluşlar açık mı? Açıksa saat kaça kadar açık? 15 Temmuz Resmi Tatil  ilan edilmiştir. Bankalar, PTT, Vergi dairesi, Noter, SGK gibi resmi kurum ve kuruluşlar 15 Temmuz günü tam gün kapalı olacaktır. Resmi tatil olduğundan ödemeler bir sonraki ilk iş gününde gerçekleştirilebilir. 

30 Ağustos Bankalar, PTT, Vergi dairesi, Noter, SGK gibi resmi kurum ve kuruluşlar açık mı? Açıksa saat kaça kadar açık? 30 Ağustos Resmi Tatil  ilan edilmiştir. Bankalar, PTT, Vergi dairesi, Noter, SGK gibi resmi kurum ve kuruluşlar 30 Ağustos günü tam gün kapalı olacaktır. Resmi tatil olduğundan ödemeler bir sonraki ilk iş gününde gerçekleştirilebilir. 

29 Ekim Bankalar, PTT, Vergi dairesi, Noter, SGK gibi resmi kurum ve kuruluşlar açık mı? Açıksa saat kaça kadar açık? 29 Ekim Resmi Tatil  ilan edilmiştir. Bankalar, PTT, Vergi dairesi, Noter, SGK gibi resmi kurum ve kuruluşlar 29 Ekim günü tam gün kapalı olacaktır. Resmi tatil olduğundan ödemeler bir sonraki ilk iş gününde gerçekleştirilebilir. 

RESMİ TATİL GÜNLERİNE ULAŞMAK İÇİN

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Oğuzhan GÜNGÖR

Şişli - İSTANBUL

PAYLAŞ : Email Facebook Google Twitter